Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

26.03.2022: Nouruz 1401 - obchody perskiego nowego roku zorganizowane przez Koło Naukowe Studentów Iranistyki

W sobotę 26 marca 2022 r. w Cafe Szafe świętowaliśmy nadejście nowego roku irańskiego – Nouruz.

Wspólnie udekorowaliśmy salę, nie mogło także zabraknąć Haft Sin. Była to doskonała okazja do spotkania dla studentów i perskojęzycznych mieszkańców Krakowa, których obecność bardzo nas uradowała. Rozpoczęliśmy prezentacją przedstawioną przez członków naszego koła, Magdalenę Błaszczuk i Macieja Orleckiego, którzy opowiedzieli nam o historii, historycznym i geograficznym zasięgu tego święta, wiążących się z nim zwyczajach oraz sposobach na jego świętowanie wśród mniejszości Iranu. Następnie zostaliśmy uraczeni piękną deklamacją wiersza Banwalidasa Waliego w wykonaniu dra Asgara Asgariego Hasanaklou, po którym nastąpiła prezentacja naszego kolegi, Tomasza Adamczyka, dotycząca tego poety. Poznaliśmy ciekawostki na temat syntez kultur i języków Indii i Iranu na przykładzie tego wiersza i całej twórczości poety. Z przyjemnością wysłuchaliśmy wystąpienia Pani Prof. Anny Krasnowolskiej, która opowiedziała nam o zwyczaju „króla Nouruzu”, którego rządy na opak na kilka dni odwracały obyczaje i zastany porządek, a także pomogła nam odnaleźć historyczne ślady tej zabawy w Szahname. Po tych wystąpieniach nastąpiła część nieoficjalna – oddaliśmy się rozmowom, zabawom i zacieśnieniu znajomości. Całość poprowadził zarząd naszego Koła, z przewodniczącą, Zuzanną Leś, na czele.

Fotografia śp. doc. dra hab. Tomasza Marszewskiego
Zmarł doc. dr hab. Tomasz Marszewski.
Fotografia śp. doc. dra hab. Tomasza Marszewskiego
Krótki film przedstawiający studia iranistyczne
27.06.2022: Prasa irańska o krakowskiej iranistyce
Fotografia śp. doc. dra hab. Tomasza Marszewskiego