12.12.2022: Afganistan: Grudzień 2022

Zakład Iranistyki i Pracownia Interdyscyplinarnych Badań Eurazjatyckich UJ zapraszają na dyskusję ekspercką Afganistan: grudzień 2022 w poniedziałek 12 grudnia o godzinie 18.00.

Afganistan należy do tych państw, które goszczą na łamach zachodnich gazet tylko przy okazji ważniejszych wydarzeń. Takie państwa szybko trafiają na pierwsze strony i równie szybko z nich znikają. Tymczasem problemy, z jakimi muszą się mierzyć ich obywatele, nie znikają tak łatwo. W sierpniu 2021 roku staliśmy się świadkami bezprecedensowej rejterady wojsk amerykańskich, rejterady, która pociągnęła za sobą m.in. masowy wyjazd wielu Afgańczyków, którzy w ściślejszy lub luźniejszy sposób współpracowali z ancien régime reprezentowanym przez Hamida Karzaja czy Aszrafa Qaniego. Co dzieje się dziś w Afganistanie? Jak wygląda pozycja talibów na arenie krajowej, jak i międzynarodowej? Jak wygląda sytuacja ekonomiczna? Co z prawami kobiet? Co z prawami mniejszości etnicznych? O tym, a także o innych ważkich sprawach, porozmawiamy z dwoma ekspertami: dr Jakubem G. Gajdą (Uniwersytet Łódzki), mgr Marcinem Krzyżanowskim (Uniwersytet Jagielloński). Dyskusję poprowadzi dr Mateusz M.P. Kłagisz (Uniwersytet Jagielloński).

Link do spotkania na platformie MS Teams.

Link do wydarzenia na portalu Facebook.