"Kurdystan i Turcja w obiektywie kurdyjskiej literatury współczesnej"

Termin: 13.01.2018 - 21.01.2018

Pracownia Studiów Kurdyjskich ZI IO UJ i Bonobo Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza zapraszają na spotkanie z kurdyjskim pisarzem Mehmetem Dicle zatytułowane Kurdystan i Turcja w obiektywie kurdyjskiej literatury współczesnej, które odbędzie się 21 stycznia 2018 o godz. 18:00, Mały Rynek 4. Prowadzenie: dr Joanna Bocheńska (UJ).

Mehmet Dicle urodził się  w 1977 w wiosce w pobliżu Hezro, niewielkim miasteczku nieopodal Diyarbakir w Kurdystanie północnym (Turcja). W latach 90. wyemigrował do Stambułu na studia. Dziś mieszka i pracuje jako nauczyciel geografii na jednej z wysp na Morzu Marmara niedaleko od Stambułu. Pierwszy zbiór jego opowiadań - w dialekcie kurmandżi języka kurdyjskiego - zatytułowany Asûs ukazał się w 2005 roku przynosząc Dicle rozgłos i uznanie kurdyjskich krytyków. Kolejne Nara (2010) i Ta (Gorączka, 2013) ugruntowały jego popularność zwłaszcza wśród wielu młodych ludzi, dla których udział w kurdyjskim życiu kulturalnym jest dziś wyrazem nie tylko własnej tożsamości i oporu wobec tureckiej polityki wynaradawiania, ale przede wszystkim poszukiwaniem głosu kurdyjskiej nowoczesności w globalnym świecie nowych wyzwań i inspiracji. Tematem spotkania będzie twórczość pisarza, sytuacja odradzającej się współczesnej kurdyjskiej kultury i niełatwa codzienność w Turcji. Zapraszamy również do lektury kilku opowiadań Mehmeta Dicle w języku polskim w tłumaczeniu Joanny Bocheńskiej, które ukazały się na łamach czasopisma Fritillaria Kurdica. Bulletin of Kurdish Studies nr 15 i są dostępne online pod linkiem www.kurdishstudies.pl/files/Fritillaria_Kurdica_2016_15.pdf

Wizyta Mehmeta Dicle w Krakowie odbywa się w ramach projektu badawczego Jak uczynić głos słyszalnym? Ciągłość i przemiany kurdyjskiej kultury i rzeczywistości społecznej w perspektywie postkolonialnej finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki.

Data opublikowania: 13.01.2018
Osoba publikująca: Mateusz Kłagisz