Wernisaż wystawy "Orientalne skarby Biblioteki Jagiellońskiej"

Termin: 05.10.2019 - 13.10.2019

Wystawa "Orientalne skarby Biblioteki Jagiellońskiej" została zorganizowana w ramach uroczystych obchodów stulecia Instytutu Orientalistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i znalazła się w programie międzynarodowej konferencji naukowej "Languages and Civilisations. Oriental Studies in Cracow 1919‒2019".

Biblioteka Jagiellońska to jedna z nielicznych polskich bibliotek, która może się poszczycić bogatą kolekcją piśmienniczą, w postaci druków i manuskryptów, poświęconą szeroko rozumianej tematyce Orientu. Fakt ten dobitnie świadczy o wielowiekowej tradycji polskich zainteresowań Wschodem, jest też efektem zorganizowania przed stu laty na najstarszej polskiej uczelni – Uniwersytecie Jagiellońskim, studiów orientalistycznych. 

Na księgozbiór Biblioteki Jagiellońskiej poświęcony tematyce wschodniej składają się nie tylko dzieła drukowane (starodruki i współczesne), ale też rękopiśmienne, pozyskane do bibliotecznych zbiorów zarówno z zasobów indywidualnych kolekcjonerów i badaczy, jak i z różnych polskich i zagranicznych instytucji. Trudno do dzisiaj oszacować całkowitą liczbę obiektów, które można zaklasyfikować jako tak zwane „orientalia”.
Wystawa „Orientalne skarby Biblioteki Jagiellońskiej” zgromadziła zaledwie kilkadziesiąt obiektów reprezentujących poszczególne specjalności Instytutu Orientalistyki. Tak więc, zebrano tu piśmiennictwo związane z Bliskim i Dalekim Wschodem: z Turcją, krajami arabskimi, Iranem, Indiami, Chinami i Japonią.
Polskie społeczeństwo otwarte na świat i inne kultury, interesowało się nie tylko sąsiadami, ale też odległymi kulturami ludów Wschodu. Dlatego polscy badacze, podróżnicy, misjonarze już w średniowieczu docierali do odległych orientalnych krain, pozostawiając niekiedy relacje z tych wypraw w formie zapisków, diariuszy, pamiętników, czy nawet obszernych traktatów. Często wyprawy te i ich opisy stawały się inspiracją do późniejszych badań naukowych.
Wśród prezentowanych obiektów, zarówno rękopiśmiennych jak i drukowanych, są między innymi: dzieła literackie, egzemplarze Koranu, słowniki, modlitewniki, diariusze, dzieła historyczne, opisy krain i różnych miejsc, traktaty, pamiętniki, mapy.
Różnorodność tematyczna i gatunkowa zebranych tu dzieł pokazuje niezwykłą wszechstronność zainteresowań Orientem, a bogata kolekcja orientaliów Biblioteki Jagiellońskiej jest niewątpliwie  istotną częścią naszego dziedzictwa narodowego.

(prof. Ewa Siemieniec-Gołaś, fragment tekstu z katalogu wystawy)

Data opublikowania: 05.10.2019
Osoba publikująca: Mateusz Kłagisz