Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Aktualności z Zakładu Iranistyki

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Medal PRQV dla p. Prof. Piotra Jana Chełkowskiego

Medal PRQV  dla p. Prof. Piotra Jana Chełkowskiego

Dnia 20 października o godz. 11:00 w Auli Collegium Novum odbyła się uroczystość przekazania srebrnego medalu Plus ratio quam vis Prof. Piotrowi J. Chełkowskiemu na ręce jego córki, Moniki Chełkowskiej-Tarony.

W uroczystości uczestniczył Prorektor UJ prof. Tomasz Grodzicki, Dziekan Wydziału Filologicznego UJ prof. Władysław Witalisz, pracownicy i studenci Instytutu Orientalistyki UJ oraz liczna rodzina mieszkającego obecnie w Turynie Profesora, który nie mógł odebrać osobiście medalu z powodu złego stanu zdrowia.

Otwierając uroczystość, Dziekan Wydziału powitał gości w imieniu Rektora UJ prof. Jacka Popiela i podkreślił dewizę medalu PRQV oraz wymienił wybitne osobistości dotychczas uhonorowane tym wyróżnieniem. Laudację wygłosiła dr Renata Rusek-Kowalska z Zakładu Iranistyki UJ, a następnie prof. Anna Krasnowolska w wykładzie „Studia nad ta’zije. Od Aleksandra Chodźki do Piotra Chełkowskiego” opowiedziała o wkładzie polskich badaczy w studia nad irańskim szyickim misterium pasyjnym. Medal w imieniu Rektora przekazał na ręce pani Moniki Chełkowskiej-Tarony prof. Tomasz Grodzicki, zaś dyplom - prof. Władysław Witalisz. Po przekazaniu medalu głos zabrał prof. Grodzicki, mówiąc, że osobowość i dokonania prof. Chełkowskiego dowodzą, iż uniwersytet tworzą nie stawiane gmachy, lecz ludzie, w tym charyzmatyczne jednostki, które realizują etos Alma Mater. Następnie Pani Monika Chełkowska-Tarony odczytała podyktowane jej przez ojca podziękowanie oraz podkreśliła aktualność motta Uniwersytetu, Rozum przed siłą, we współczesnym, nękanym przez wojny i konflikty świecie. Część oficjalną uroczystości zamknął Dziekan Wydziału, zapraszając gości na poczęstunek do Kawiarni u Pęcherza.

Prof. Piotr J. Chełkowski (ur. 1933) jest absolwentem orientalistyki w Uniwersytecie Jagiellońskim i emerytowanym wieloletnim profesorem New York University, w którym wykładał w latach 1968-2012. Znany w światowym środowisku akademickim jako Peter J. Chelkowski, należy do grona najwybitniejszych współczesnych badaczy Iranu i Bliskiego Wschodu, specjalizujących się w studiach nad kulturą, a w szczególności sztuką wizualną i szyickim teatrem rytualnym. Szerokie spektrum zainteresowań Profesora obejmuje również zagadnienia związane z islamem, klasyczną literaturą perską, zwłaszcza epiką Nezamiego z Gandży (XII-XIII w.), perską literaturą ludową i teatrem ludowym, językiem propagandy rewolucyjnej, czy architekturą i sztuką islamu. Spośród ponad 100 publikacji naukowych prof. Chełkowskiego należy wymienić: Mirror of the Invisible World: Tales from the Khamseh of Nizami (1975), Ta’ziye: Ritual and Drama in Iran (1979), czy wydaną wraz z Hamidem Dabashi Staging a Revolution: The Art of Persuasion in the Islamic Republic of Iran (2000). Za działalność promującą dialog międzykulturowy przyjął w 1997 roku nagrodę Fundacji Alfreda Jurzykowskiego, zaś w 2011 roku w uznaniu działalności naukowej oraz wysiłków na rzecz

budowania mostów między religiami i cywilizacjami otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej. W 2007 roku został uhonorowany także przez grono swych akademickich przyjaciół dwoma księgami jubileuszowymi: w uznaniu wiedzy specjalistycznej i talentów mentorskich.

W swojej międzynarodowej karierze prof. Piotr Chełkowski nigdy nie zapominał o krakowskiej Alma Mater, podkreślając przy wielu okazjach swój akademicki rodowód. W latach 1993, 2005 i 2008 roku odwiedził z serią wykładów Instytut Orientalistyki UJ. Przechodząc na emeryturę, postanowił przekazać krakowskiej iranistyce swój niezwykle cenny księgozbiór (kilkaset woluminów), w tym unikatowy zbiór publikacji i ineditów dotyczących ta’zije i szyickich obchodów święta Aszury.

Kariera naukowa prof. Piotra J. Chełkowskiego, w której za najważniejszy cel stawiał sobie budowanie dialogu między kulturami, a także jego życzliwa pamięć i troska o rodzimy Instytut Orientalistyki UJ, zasłużyły na wdzięczność wspólnoty akademickiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, której najlepszym wyrazem była uroczystość honorująca go medalem Plus Ratio Quam Vis.

Dr Renata Rusek-Kowalska, Zakład Iranistyki UJ

 

Zdjęcie z uroczystości przekazania medalu PRQV dla prof. Piotra Chełkowskiego

 

Zdjęcie z uroczystości przekazania medalu PRQV dla prof. Piotra Chełkowskiego

Zdjęcie z uroczystości przekazania medalu PRQV dla prof. Piotra Chełkowskiego

Zdjęcie z uroczystości przekazania medalu PRQV dla prof. Piotra Chełkowskiego

Polecamy również
Przekłady wyboru współczesnej prozy perskiej autorstwa studentów Zakładu Iranistyki

Przekłady wyboru współczesnej prozy perskiej autorstwa studentów Zakładu Iranistyki

Okładka książki Nartyjskie Opowieści

Kinga Paraskiewicz, Andrzej Pisowicz, Nartyjskie opowieści potomków Sarmatów z Osetii

Miniatura okładki książki: Katarzyna Wąsala 
Modern Spoken Persian in Contemporary Iranian Novels
An analysis of selected 21st century novels

Katarzyna Wąsala, Modern Spoken Persian in Contemporary Iranian Novels. An analysis of selected 21st century novels

Plakat krakowskiej edycji wystawy Kobieta, Życie, Wolność (miniatura)

Krakowska odsłona wystawy Kobieta, życie, wolność