Dialekty Buchary

Ukazała się książka prof. Kingi Paraskiewicz pod tytułem Dialekty Buchary w świetla europejskich XVIII- i XIX-wiecznych źródeł leksykograficznych.

Będące przedmiotem niniejszej pracy języki i dialekty bucharskie to etnolekty, którymi  mówiono  w  Chanacie  Buchary  oraz  w  koloniach  zamieszkanych  przez  emigrantów i  przesiedleńców z Buchary do innych regionów historycznego Turkiestanu czy dalej na Syberię. Znane są z notatek podróżników, dyplomatów, geografów oraz etnografów XVIII i leksykografów XIX wieku, którzy jednak, polegając na lokalnych informatorach,  mieli  różne  opinie  na  temat  ich  przynależności  i  klasyfi kacji genetycznej. Ówczesnych orientalistów zajmowała dyskusja na temat tego, czy opisywany przez nich bucharski był dialektem turkijskim (tatarskim, turkmeńskim, uzbeckim) z silnymi perskimi wpływami leksykalnymi, czy dialektem perskiego (tadżyckiego). (...)

(ze wstępu)

Zapraszamy na stronę wydawnictwa.

Przekłady wyboru współczesnej prozy perskiej autorstwa studentów Zakładu Iranistyki