Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Publikacje

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kinga Paraskiewicz, Krzysztof Paraskiewicz "Z ziemi perskiej do Polski. Wybór tekstów"

Kinga Paraskiewicz, Krzysztof Paraskiewicz "Z ziemi perskiej do Polski. Wybór tekstów"

"Publikowane po latach wspomnienia Franciszka Machalskiego (1904-1979), absolwenta orientalistyki Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, a powojnie profesora iranistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, mają wyjątkowy charakter. Wśród ponadstutysięcznej rzeszy Polaków – żołnierzy i cywilów, którzy z armią Andersa w roku 1942 przybyli do Iranu, był prawdopodobnie jedynym znającym język perski i jednym z nielicznych posiadających wiadomości o historii i kulturze tego kraju.

Ta wiedza i związane z nią szczególne zainteresowanie realiami kraju, w którym ocaleni z sowieckich łagrów i zsyłki Polacy znaleźli schronienie, wyróżnia jego książkę na tle innych wspomnień z Iranu lat II wojny światowej. (...) Zawiera szczegółowe informacje na temat organizacji życia codziennego Polaków w Iranie, ich instytucji kulturalnych, gospodarczych, politycznych i edukacyjnych, a także – stosunków z Irańczykami, w kontekście sytuacji politycznej i ekonomicznej Iranu, od września 1941 roku okupowanego przez aliantów" (z recenzji prof. dr hab. Anny Krasnowolskiej).

"Publikacja jest dziełem wyjątkowym z kilku powodów. Przede wszystkim mamy do czynienia ze wspomnieniami osoby wyjątkowej, nestora nauki polskiej, ojca krakowskiej iranistyki, jednego z twórców harcerstwa niepodległej Polski, prof. Franciszka Machalskiego. Ponadto Dzieło to pozostawało nieznane szerszemu obiegowi naukowemu, gdyż z powodów politycznych za życia Autora jego wydanie w takiej formie było niemożliwe. Szczegóły burzliwego życia Profesora pozostawały zatem nieznane nie tylko szerszemu gronu czytelników, ale nawet jego studentom i współpracownikom.
Kinga i Krzysztoł Paraskiewiczowie dokonali dzięki współpracy z Rodziną Autora rzeczy niezwykle ważnej: odkryli na nowo to, co miało być zdaniem władz komunistycznych zapomniane. Redaktorzy przywracający także polskiej anuce zapomniane, bo niepublikowane z powodów politycznych, teksty Profesora dotyczące jego losów błego zesłańca-ofiary zbrodniczych sowieckich represji w ówczesnym Iranie" (z recenzji dr hab. Aleksandra Głogowskiego).